Jak uregulować kontakty rodzica z dzieckiem? 

2024-07-24
 
Zgodnie z treścią art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice i dzieci mają prawo oraz obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów, niezależnie od władzy rodzicielskiej. Kontakty z dzieckiem obejmują wszelkiego rodzaju aktywności, tj.: odwiedziny, spotkania, wspólne wyjazdy, ale także porozumiewanie się, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, np. Facebook, bądź WhatsApp.
Kontakty rodzica z dzieckiem można uregulować na wiele sposobów. Jak zachować się w sytuacji, jeśli brak jest porozumienia pomiędzy rodzicami co do sposobu uregulowania kontaktów? W takiej sytuacji, konieczne będzie wszczęcie postępowania sądowego.
Rodzic chcący uregulować ko
ntakty z dzieckiem będzie musiał złożyć do sądu rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich), właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka, wniosek o ustalenie kontaktów, często też nazywanym wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Postępowania sądowe o uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem bywają długotrwałe, skąd też konieczne będzie rozważnie złożenia wniosku o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem.
 
 
Co powinien zawierać wniosek o ustalenie kontaktów?
 
W treści wniosku należy wskazać podstawowe dane wnioskodawcy (ojca, bądź matki – w zależności, kto składa wniosek), a także uczestników postępowania. Uzasadnienie wniosku powinno zawierać opis stanu faktycznego, a także wskazanie, jak rodzic chciałby, aby wyglądały kontakty z dzieckiem. Konieczne jest wskazanie okresów (np. okres ferii, okres wakacji), dni i godzin, w których miałby się odbywać kontakty, a także wskazać, kto będzie odbierać i odwozić dziecko do miejsca zamieszkania.
Należy pamiętać, że obowiązkiem każdego rodzica składającego wniosek o ustalenie kontaktów jest załączenie oryginalnego odpisu aktu urodzenia dziecka, a także wskazanie w treści wniosku, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu. Oczywiście we wniosku można także wskazać dowody, np. w postaci przesłuchania stron, bądź z opinii biegłego psychologa albo psychiatry.
 
Opłata sądowa od wniosku w sprawie o kontakty wynosi 100,00 zł.

Źródła:

  • Ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2023.2809 t.j. z dnia 2023.12.29);
  • https://www.profinfo.pl/blog/kontakty-z-dzieckiem-w-pytaniach-i-odpowiedziach-krotki-poradnik-prawno-zyciowy-dla-rodzicow-i-nie-tylko/

AUTOR