- Podatek od spadku
Parę lat temu studenci prawa jednej z polskich uczelni przychodząc na pierwszy wykład z prawa podatkowego spotkali się z wypisanym na tablicy cytatem z wypowiedzi Benjamina Franklina – „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Był to żart ze strony bardzo wymagającego wykładowcy. W kontekście naszego dzisiejszego wpisu cytat nie wydaje się już tak zabawny, ale stanowi dobry wstęp do omawiania zagadnienia, z którym często spotykamy się przy udzielaniu porad prawnych.
W w pierwszej części opracowania stanowiącego połączenie tematyki prawa spadkowego oraz podatkowego przedstawimy Państwu jeden z najściślej kojarzonych z dziedziczeniem podatkiem – czyli podatkiem od spadku. Natomiast, w ramach podsumowania cyklu wpisów pt. „Spadki i podatki – czyli jak rozliczyć się po dziedziczeniu” umieścimy cześć drugą opracowania obejmującą pozostałe rodzaje podatków związanych z odziedziczeniem i nabyciem spadku.
Co do zasady i najogólniej rzecz ujmując obowiązek zapłaty podatku od spadku dotyczy każdej osoby, która nabyła spadek albo jego część. Bardziej szczegółowo, podatek taki obejmuje nabycie przez osoby fizyczne (np. nie dotyczy to spółek), własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze dziedziczenia, zapisu, polecenia testamentowego, zachowku.
Nabywców spadku lub jego części dzieli się na 3 grupy podatkowe:
1) do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
3) do grupy III – innych nabywców.
Wysokość podatku oblicza się w zależności od wartości rzeczy lub praw, a jednocześnie na podstawie skali zawartej w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Warto zauważyć, że zwolnione od podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
W razie niedochowania obowiązku zgłoszenia w terminie 6 miesięcy – osoba, która mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku będzie musiała go opłacić w odpowiedniej wysokości.
Źródła:
Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596).



